| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | IRFHM8363TR2PBF |
| Description: | MOSFET 2N-CH 30V 11A 8PQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | HEXFET® |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 2.7W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerVDFN |
| Base Part Number | IRFHM8363PBF |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.35V @ 25µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 14.9mOhm @ 10A, 10V |
| Supplier Device Package | 8-PQFN (3.3x3.3), Power33 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1165pF @ 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |