IRF40DM229
Manufacturers: Infineon Technologies
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IRF40DM229
Description: MOSFET N-CH 40V 159A ISOMETRICMF
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Infineon Technologies
Series StrongIRFET™
FET Type N-Channel
Packaging Digi-Reel®
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DirectFET™ Isometric MF
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.85mOhm @ 97A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package DirectFET™ Isometric MF
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 161nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5317pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 159A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V