| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | IR3590BMTRPBF |
| Description: | IC REG CTLR BUCK I2C 40QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | No |
| Output Type | PWM Signal |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 6 |
| Control Features | - |
| Duty Cycle (Max) | - |
| Number of Outputs | 6 |
| Serial Interfaces | I²C |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 40-QFN (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.3V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.51 | $3.44 | $3.37 |