| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - LED Drivers |
| Data Sheet: | ILD4071XUMA1 |
| Description: | IC LED DRIVER DSO-8 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | PMIC - LED Drivers |
| Type | DC DC Regulator |
| Series | - |
| Dimming | PWM |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Frequency | 50kHz ~ 300kHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Applications | Lighting |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Voltage - Output | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Supply (Max) | 40V |
| Voltage - Supply (Min) | 5V |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8, e-Pad |
| Current - Output / Channel | 700mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.76 | $0.74 | $0.73 |