| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | IKW40N120CS6XKSA1 |
| Description: | IGBT 1200V 40A TO247-3-46 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | TrenchStop™ |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 285nC |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 500W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Test Condition | 600V, 40A, 9Ohm, 15V |
| Switching Energy | 2.55mJ (on), 1.55mJ (off) |
| Td (on/off) @ 25°C | 27ns/315ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PG-TO247-3-41 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.15V @ 15V, 40A |
| Reverse Recovery Time (trr) | 400ns |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 160A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.92 | $8.74 | $8.57 |