| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | IKW30N65ES5XKSA1 |
| Description: | IGBT TRENCH 650V 62A TO247-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | TrenchStop™ |
| IGBT Type | Trench |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 70nC |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 188W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Test Condition | 400V, 30A, 13Ohm, 15V |
| Switching Energy | 560µJ (on), 320µJ (off) |
| Td (on/off) @ 25°C | 17ns/124ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PG-TO247-3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.7V @ 15V, 30A |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 62A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 120A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.51 | $4.42 | $4.33 |