| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | IKW20N60H3FKSA1 |
| Description: | IGBT 600V 40A 170W TO247-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | TrenchStop® |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 120nC |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 170W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Test Condition | 400V, 20A, 14.6Ohm, 15V |
| Base Part Number | *KW20N60 |
| Switching Energy | 800µJ |
| Td (on/off) @ 25°C | 17ns/194ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PG-TO247-3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 20A |
| Reverse Recovery Time (trr) | 112ns |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 40A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 80A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.72 | $3.65 | $3.57 |