| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | IGB03N120H2ATMA1 |
| Description: | IGBT 1200V 9.6A 62.5W TO263-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | - |
| IGBT Type | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 22nC |
| Part Status | Not For New Designs |
| Power - Max | 62.5W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Test Condition | 800V, 3A, 82Ohm, 15V |
| Switching Energy | 290µJ |
| Td (on/off) @ 25°C | 9.2ns/281ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PG-TO263-3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 3A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 9.6A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 9.9A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.97 | $0.95 | $0.93 |