| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | IFS200V12PT4BOSA1 |
| Description: | MODULE IPM MIPAQ-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | - |
| IGBT Type | - |
| Part Status | Not For New Designs |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | Yes |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | Module |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.15V @ 15V, 200A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $482.23 | $472.59 | $463.13 |