| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | IDC08S120EX7SA1 |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 1.2KV 7.5A WAFER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Series | CoolSiC™+ |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Capacitance @ Vr, F | 380pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | Sawn on foil |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 180µA @ 1200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 7.5A (DC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 7.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |