| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | FF450R33T3E3BPSA1 |
| Description: | IHV IHM T XHP 3 3-6 5K |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | XHP™3 |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1000000W |
| Configuration | Half Bridge |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | AG-XHP100-3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.75V @ 15V, 450A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 450A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 3300V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,002.18 | $982.14 | $962.49 |