| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | DDB6U85N16LHOSA1 |
| Description: | DIODE MOD GP 1600V 60A AGISOPACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Diode Configuration | 3 Independent |
| Supplier Device Package | AG-ISOPACK-1 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5mA @ 1600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.44V @ 100A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $103.84 | $101.76 | $99.73 |