| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | DD175N32KHPSA1 |
| Description: | DIODE MODULE GP 3200V 223A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Supplier Device Package | Module |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20mA @ 3200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 3200V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.05V @ 600A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 223A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $192.57 | $188.72 | $184.94 |