| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | D400N22BVFXPSA1 |
| Description: | DIODE GEN PURP 2.2KV 450A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40mA @ 2200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 450A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $233.89 | $229.21 | $224.63 |