| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | D1331SH45T |
| Description: | Rectifiers 4.5KV 1.7KA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Brand | Infineon Technologies |
| Width | 121 mm (Max) |
| Height | 26 mm |
| Length | 121 mm (Max) |
| Product | Rectifiers |
| Packaging | Tray |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer | Infineon |
| Product Type | Rectifiers |
| Configuration | Single |
| Recovery Time | 150000 ns |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | D-12026K |
| Part # Aliases | D1331SH45TXPSA1 SP000096629 |
| Product Category | Rectifiers |
| Max Surge Current | 28000 A |
| If - Forward Current | 1700 A |
| Ir - Reverse Current | 150000 uA |
| Vf - Forward Voltage | 4.2 V |
| Vr - Reverse Voltage | 4500 V |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Maximum Operating Temperature | + 140 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,289.04 | $1,263.26 | $1,237.99 |