| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) |
| Data Sheet: | BBY5303WE6327HTSA1 |
| Description: | DIODE TUNING 6V 20MA SOD-323 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Q @ Vr, F | - |
| Diode Type | Single |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Base Part Number | BBY53 |
| Capacitance Ratio | 2.6 |
| Capacitance @ Vr, F | 3.1pF @ 3V, 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PG-SOD323-2 |
| Capacitance Ratio Condition | C1/C3 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.13 | $0.13 | $0.12 |