| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | 2PS18012E44G40113NOSA1 |
| Description: | MODULE IGBT STACK A-PS4-1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | PrimeSTACK™ |
| IGBT Type | - |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 5600W |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | Yes |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C |
| Supplier Device Package | Module |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2560A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5,062.40 | $4,961.15 | $4,861.93 |