| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Data Sheet: | 1EDI30J12CPXUMA1 |
| Description: | IC JFET DVR SGL 1200V 4A DSO19 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Isolators - Gate Drivers |
| Series | EiceDriver™ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 19 Leads |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Peak Output | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rise / Fall Time (Typ) | 23ns, 22ns |
| Supplier Device Package | PG-DSO-19-4 |
| Voltage - Output Supply | 4.75V ~ 17.5V |
| Current - Output High, Low | 4A, 4A |
| Pulse Width Distortion (Max) | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.29 | $5.18 | $5.08 |