| Manufacturers: | Infineon Technologies |
|---|---|
| Product Category: | Isolators - Gate Drivers |
| Data Sheet: | 1EDI20I12MHXUMA1 |
| Description: | IC IGBT DVR 1200V 8DSO |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Category | Isolators - Gate Drivers |
| Series | EiceDriver™ |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Peak Output | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rise / Fall Time (Typ) | 10ns, 9ns |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8-59 |
| Voltage - Output Supply | 13V ~ 18V |
| Pulse Width Distortion (Max) | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |