| Manufacturers: | Illinois Capacitor |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | 684MWR100K |
| Description: | CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | MWR |
| Ratings | - |
| Features | Low ESR |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.68µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.748" L (8.00mm x 19.00mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.45 | $0.44 | $0.43 |