| Manufacturers: | Illinois Capacitor |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | 474PMB122KBP2 |
| Description: | CAP FILM 0.47UF 1.2KVDC CHAS MT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | PMB |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.47µF |
| Part Status | Active |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Rectangular Box |
| Size / Dimension | 1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 630V |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.083" (27.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.1 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.44 | $7.29 | $7.15 |