| Manufacturers: | Illinois Capacitor |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | 225PPB250K |
| Description: | CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | PPB |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 2.2µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 1.102" (28.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.40 | $3.33 | $3.27 |