| Manufacturers: | Illinois Capacitor |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | 205PPA700KN |
| Description: | CAP FILM 2UF 10% 700VDC AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | PPA |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 2µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 1.142" Dia x 1.811" L (29.00mm x 46.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 420V |
| Voltage Rating - DC | 700V |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3 mOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.23 | $7.09 | $6.94 |