VVZ24-14IO1
Manufacturers: IXYS
Product Category: Thyristors - SCRs - Modules
Data Sheet: VVZ24-14IO1
Description: RECT BRIDGE 3PH 27A 1400V KAMM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Bulk
Structure Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case KAMM
Base Part Number VVZ
Voltage - Off State 1.4kV
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes 3 SCRs, 3 Diodes
Current - Hold (Ih) (Max) 100mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 65mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 21A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 300A, 320A