VUO52-20NO1
Manufacturers: IXYS
Product Category: Diodes - Bridge Rectifiers
Data Sheet: VUO52-20NO1
Description: BRIDGE RECT 3PHASE 2KV 54A V1-A
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Bulk
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case V1-A
Base Part Number VUO52
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package V1-A
Voltage - Peak Reverse (Max) 2kV
Current - Reverse Leakage @ Vr 40µA @ 2000V
Current - Average Rectified (Io) 54A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.13V @ 20A