VCK105-08IO7
Manufacturers: IXYS
Product Category: Thyristors - SCRs - Modules
Data Sheet: VCK105-08IO7
Description: MOD THYRISTOR 800V 105A ECO-PAC2
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Bulk
Structure Common Cathode - All SCRs
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case ECO-PAC2
Base Part Number VC*105
Voltage - Off State 800V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Current - Hold (Ih) (Max) 200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 105A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2250A, 2400A