| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | UGE1112AY4 |
| Description: | DIODE GEN PURP 8KV 4.2A UGE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | UGE |
| Base Part Number | UGE |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | UGE |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 8000V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 8000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4.2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 6.25V @ 7A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $59.82 | $58.62 | $57.45 |