| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | MIXA60WH1200TEH |
| Description: | IGBT 3PHASE 1200V 85A MODULE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| Series | - |
| IGBT Type | - |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 290W |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | Yes |
| Package / Case | E3 |
| Supplier Device Package | E3 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 55A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 85A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $88.30 | $86.53 | $84.80 |