| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | MIXA300PF1200TSF |
| Description: | IGBT MODULE 1200V 325A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | - |
| IGBT Type | PT |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1500W |
| Configuration | Half Bridge |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | Yes |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | Module |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 300A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 465A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 300µA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $85.39 | $83.68 | $82.01 |