| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Data Sheet: | MII200-12A4 |
| Description: | MOD IGBT RBSOA 1200V 270A Y3-DCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Modules |
| Input | Standard |
| Series | - |
| IGBT Type | NPT |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1130W |
| Configuration | Half Bridge |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| NTC Thermistor | No |
| Package / Case | Y3-DCB |
| Base Part Number | MII |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | Y3-DCB |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 150A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 270A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 11nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $110.25 | $108.05 | $105.88 |