| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Data Sheet: | MCD255-16IO1 |
| Description: | MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y1-CU |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Thyristors - SCRs - Modules |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Y1-CU |
| Base Part Number | MC*255 |
| Voltage - Off State | 1.6kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C (TJ) |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 150mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 250A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 450A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 9000A, 9600A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $123.82 | $121.34 | $118.92 |