MCA500-18IO1
Manufacturers: IXYS
Product Category: Thyristors - SCRs - Modules
Data Sheet: MCA500-18IO1
Description: SCR THRYRISTOR CA 1800V WC-500
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tray
Structure Common Anode - All SCRs
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case WC-500
Base Part Number MC*500
Voltage - Off State 1.8kV
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Current - Hold (Ih) (Max) 1A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 545A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1294A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 16500A @ 50Hz