IXYQ40N65C3D1
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - IGBTs - Single
Data Sheet: IXYQ40N65C3D1
Description: IGBT
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series XPT™, GenX3™
IGBT Type -
Packaging Tube
Input Type Standard
Gate Charge 66nC
Part Status Active
Power - Max 300W
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Switching Energy 830µJ (on), 650µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C 23ns/110ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package TO-3P
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.35V @ 15V, 40A
Reverse Recovery Time (trr) 40ns
Current - Collector (Ic) (Max) 80A
Current - Collector Pulsed (Icm) 180A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650V