IXTV280N055TS
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXTV280N055TS
Description: MOSFET N-CH 55V 280A PLUS220SMD
Series TrenchMV™
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PLUS-220SMD
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 550W (Tc)
Supplier Device Package PLUS-220SMD
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9800pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 280A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V