IXTR90P20P
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXTR90P20P
Description: MOSFET P-CH 200V 53A ISOPLUS247
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series PolarP™
FET Type P-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case ISOPLUS247™
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 48mOhm @ 45A, 10V
Power Dissipation (Max) 312W (Tc)