IXTK32P60P
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXTK32P60P
Description: MOSFET P-CH 600V 32A TO-264
Series PolarP™
FET Type P-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±20V
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 16A, 10V
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)
Supplier Device Package TO-264 (IXTK)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 196nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11100pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V