| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | IXGV25N250S |
| Description: | IGBT 2500V 60A 250W PLUS220SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | - |
| IGBT Type | NPT |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 75nC |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 250W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | PLUS-220SMD |
| Test Condition | - |
| Base Part Number | IXG*25N250 |
| Switching Energy | - |
| Td (on/off) @ 25°C | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | PLUS-220SMD |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 5.2V @ 15V, 75A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 200A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 2500V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |