| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | IXGQ170N30PB |
| Description: | IGBT 300V 170A 330W TO3P |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | Polar™ |
| IGBT Type | - |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 143nC |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 330W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Test Condition | - |
| Switching Energy | - |
| Td (on/off) @ 25°C | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TO-3P |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.7V @ 15V, 85A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 170A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 300V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.72 | $2.67 | $2.61 |