IXFK80N20Q
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXFK80N20Q
Description: MOSFET N-CH 200V 80A TO-264AA
Series HiPerFET™
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4600pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V