IXFK250N10P
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: IXFK250N10P
Description: MOSFET N-CH 100V 250A TO-264
Series HiPerFET™, PolarP2™
FET Type N-Channel
Packaging Tube
Vgs (Max) ±20V
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 205nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16000pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 250A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V