| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Data Sheet: | IXDT30N120 |
| Description: | IGBT 1200V 60A 300W TO268AA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Transistors - IGBTs - Single |
| Series | - |
| IGBT Type | NPT |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 120nC |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 300W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA |
| Test Condition | - |
| Base Part Number | IXD*30N120 |
| Switching Energy | - |
| Td (on/off) @ 25°C | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TO-268 |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.9V @ 15V, 30A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |