FBO16-12N
Manufacturers: IXYS
Product Category: Diodes - Bridge Rectifiers
Data Sheet: FBO16-12N
Description: BRIDGE RECT 1P 1.2KV 22A I4-PAC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series -
Packaging Tube
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case i4-Pac™-5
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package ISOPLUS i4-PAC™
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.2kV
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io) 22A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.43V @ 20A