| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | DSS20-01AC |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 20A ISOPLUS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | ISOPLUS220™ |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | ISOPLUS220™ |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 100V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.52 | $1.49 | $1.46 |