DSEP60-06AT-TUB
Manufacturers: IXYS
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: DSEP60-06AT-TUB
Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO268AA
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series HiPerFRED™
Packaging Tube
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-268AA
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 650µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Current - Average Rectified (Io) 60A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.04V @ 60A