| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | DPF60C200HJ |
| Description: | DIODE RECT FAST 1.2KV 30A TO247 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | HiPerFRED²™ |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 200V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.11V @ 30A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.43 | $5.32 | $5.21 |