DHG50X1200NA
Manufacturers: IXYS
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays
Data Sheet: DHG50X1200NA
Description: DIODE MODULE 1.2KV 25A SOT227B
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Tube
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Diode Configuration 2 Independent
Supplier Device Package SOT-227B
Reverse Recovery Time (trr) 75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.12V @ 25A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 25A