| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Data Sheet: | CS35-14IO4 |
| Description: | SCR PHASE CONTROL 1400V 60A TO65 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | Thyristors - SCRs |
| Series | - |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | TO-208AC, TO-65-3, Stud |
| Voltage - Off State | 1.4kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | TO-208AC (TO-65) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 80mA |
| Current - Off State (Max) | 10mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.5V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 69A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 120A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1200A, 1340A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |