| Manufacturers: | IXYS Integrated Circuits Division |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Data Sheet: | IXI858S1 |
| Description: | IC REG CONV MICRO CTR 1OUT 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Integrated Circuits Division |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | Converter, Micro-Controller Based Off-Line Applications |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Input | 8.2V ~ 17V |
| Base Part Number | IXI858 |
| Voltage - Output | 5V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |