| Manufacturers: | IXYS Integrated Circuits Division |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Data Sheet: | CPC7557N |
| Description: | BRIDGE RECT 1P 120V 250MA 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Integrated Circuits Division |
| Product Category | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 120V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.49V @ 250mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.29 | $0.28 | $0.28 |