| Manufacturers: | ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.) |
|---|---|
| Product Category: | Memory |
| Data Sheet: | IS41C16100D-50KLI |
| Description: | IC DRAM 16M PARALLEL 42SOJ |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.) |
| Product Category | Memory |
| Series | - |
| Technology | DRAM - EDO |
| Access Time | 25ns |
| Memory Size | 16Mb (1M x 16) |
| Memory Type | Volatile |
| Part Status | Last Time Buy |
| Memory Format | DRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-BSOJ (0.400", 10.16mm Width) |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 42-SOJ |
| Write Cycle Time - Word, Page | 84ns |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |